RSS
sobota, 13 marca 2010

Bokser jedna z ras psów należąca, wg. klasyfikacji Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI) do grupy II - pinczerów, sznaucerów , molosów ,psów pasterskich, psów do bydła oraz innych ras. Zaklasyfikowana do sekcji psów molosowatych w typie mastifa. Należy do ras podlegających próbom pracy .Pies żywiołowy, wesoły i skłonny do zabaw. Wadami w usposobieniu boksera są: agresywność, złośliwość, podstępność, niezrównoważenie, brak temperamentu, bojaźliwość. Psy z wadami charakteru są eliminowane z dalszej hodowli. Ich charakter oceniany jest za pomocą testów psychologicznych przez ZKwP. Sprawdza się w szkoleniu, wymaga jednak odpowiedniej stymulacji i regularnych ćwiczeń. Jest psem rodzinnym, towarzyskim, źle znoszącym samotność . Wzorzec opisuje jego charakter następująco: "Bokser powinien mieć silny system nerwowy, być pewny siebie, spokojny i opanowany. Jego charakter należy do najważniejszych cech rasy i powinno się zwracać nań wielką uwagę. Przywiązanie i wierność w stosunku do właściciela i całego domu, jego czujność i odwaga jako obrońcy słynie od dawna. Bokser jest łagodny wobec domowników, ale nieufny w stosunku do obcych, radosny i przyjazny w zabawie, ale nieustraszony w poważnych sytuacjach. Jest łatwy w szkoleniu ze względu na swoją karność, rezolutność, wrodzoną odwagę, naturalną ostrość i rozwinięty zmysł węchu. Jako pies mało wymagającym a równocześnie bardzo służbowy czysty jest ceniony zarówno w rodzinie jak i jako pies obrończy, towarzyszący i "Boksery to psy aktywne, niezmordowane na spacerach, wymagające dużo ruchu i zajęcia. Długość życia u tej rasy to przeciętnie 11 lat. Boksery są psami podatnymi na nowotwory, alergie, oraz zapalenia górnych dróg oddechowych. Są psami bardzo źle znoszącymi skrajne, tj. bardzo wysokie i bardzo niskie temperatury, m.in. ze względu na budowę kufy. Bokser jako pies nieposiadający podszerstka, jest psem mało odpornym na chłód, dlatego trzymanie go w kojcach, budach jest niewskazane.

 

19:38, asioczek15
Link Dodaj komentarz »

Beagle - jedna z ras psów należąca do grupy psów gończych i psów ras pokrewnych. Zaklasyfikowana do sekcji psów gończych, w podsekcji psy gończe małe. Szata jest krótka i przylegająca. Według wzorca FCI u Beagle "jest dopuszczalne każde umaszczenie psa gończego, z wyjątkiem wątrobianego, koniec ogona biały"." Najczęściej spotykane beagle posiadają typ umaszczenia tricolor, ale umaszczenia bicolor (dwukolorowe) oraz hare pied (zajęcze) zyskują na popularności. Rzadziej spotyka się umaszczenie mottle, czyli cętkowane. Wesoły i żywy, z natury niezależny, ma tendencje do włóczęgostwa. Skłonny do zabaw i tolerancyjny wobec dzieci. Pies gończy, tropowiec, posokowiec, dzikarz, do towarzystwa. Z powodu długich, zwisających uszu, beagle są podatne na infekcje bakteryjne lub grzybicze tych okolic ciała i wymagają one starannej pielęgnacji. Oprócz regularnego czyszczenia uszu, beagle wymagają niewiele zabiegów pielęgnacyjnych, które ograniczają się do wyczesywania sierści, okresowego kąpania i czyszczenia zębów, w celu uniknięcia osadzania się kamienia nazębnego. W przypadku psów, które prowadzą mało aktywny tryb życia – grozi im otyłość.

Akita – Japońska rasa psa. Należy do grupy psów szpiców i psów pierwotnych. Akita to rasa myśliwskich szpiców japońskich, przeznaczona pierwotnie do polowania na grubą zwierzynę oraz do ciągnięcia ciężkich ładunków. Zajmują stałe miejsce w japońskiej mitologi W japońskiej literaturze akita jest rasą starą i rodzimą, z posiadaniem której wiązały się określone wierzenia. Psy te cieszyły się wielkim poważaniem i stanowiły wielką wartość. Wzorzec przewiduje umaszczenie białe, czerwone, pręgowane i sezamowe (czyli czerwona sierść z czarnymi końcówkami). Każde umaszczenie oprócz białego musi mieć białe znaczenia po bokach kufy i na policzkach, po spodniej stronie żuchwy, szyi, piersi, tułowia i ogona, po wewnętrznej stronie kończyn przednich i tylnych. Akity jako psy myśliwskie znane są z uporu i zawziętości w walce, a także z pasji łowieckiej. To rasa psów niezależnych, mających zdecydowany charakter. Wymagają konsekwentnego prowadzenia, ale równocześnie i łagodnego. Akita inu jest psem o wysokim stopniu dominacji oraz potrzebie wyraźnej hierarchii w grupie. Okresy zmiany sierści wymagają zintensyfikowanej pielęgnacji. Jest to pies o dużej potrzebie ruchowej. Szczenięta powinny od maleńkości mieć kontakt z człowiekiem. Mogą chorować na skręt kiszek. Dysplazja stawów biodrowych rzadko występuje u tej rasy .Akita to historyczny symbol psiej wierności - przykładem jest opowieść o psie rasy Akita który przez prawie 10 lat czekał na powrót swego pana , który zmarł nagle w miejscu pracy.

Amstaf

Amstaff - Amstaffy wymagają stałego kontaktu z właścicielem. Ta rasa należy do terierów w typie bull . Sierść krótka przylegająca twarda w dotyku. Dopuszczalne wszelkiego typu umaszczenia. Współcześnie pies rodzinny. Ta rasa jest dynamiczna , odważna energiczna z dużą potrzebą ruchu. Wymaga bliskiego kontaktu z właścicielem . Rasa ta ma skłonność do bójek .Psy te są odważne, wytrwałe, przyjazne, nadzwyczajnie uważne i w niezwykle dużym stopniu się przywiązują. Oryginalnie żyjące na farmach, także psy polujące i członkowie rodziny, amstafy powinny być spokojne zarówno przy dzieciach jak i przy zwierzętach domowych (takich jak żywiec). Zaangażowanie psa w walki psów przez złe traktowanie bardzo wpływa na jego temperament i zachowanie, na jego zdolności przystosowawcze, zawieranie przyjaźni, przywiązanie do swojego pana. Wychowywanie psa w bezstresowych warunkach może to jednak naprawić, nawet jeśli pies był wcześniej wykorzystywany i trenowany do walki z innymi psami.Amstafy i inne psy popularnie określane terminem ,,pit bull" są często szkolone tak, aby być złośliwymi i nieprzewidywalnymi. Ich uważność, uwaga i przywiązanie- cechy cenione przez miłośników i hodowców, terapeutów i zespołów ratowniczych- zachęcają kryminalistów, ludzi ,,macho" i rodziny pragnące mieć ochronę na obudzenie w psie dominacji i wrogości względem obcych osób.